PADOCHOV

aneb "Padochov na drátě" jak říká Pavel Horynek

Hynek Brázda

Dalším z předválečných starostů TJ Sokol Padochov je Hynek Brázda.

Je to vlastně čtvrtý v řadě starostů zvolených po vzniku TJ Sokol Padochov a to proto, že starostové se v té době volili pouze na 1 rok.

Po Josefu Suchém, Adolfu Růžičkovi a Eduardu Hrůzovi to byl právě Hynek Brázda, který byl starostou v roce 1922. Narodil se 29.1.1869. Patřil mezi iniciátory vzniku TJ Sokol Ivančice, Oslavany a Padochova. Ve svých 53 letech se stal starostou v Padochově. Byl vyučený kameník a vytvořil mnoho památníků a to zejména památníků obětem důlních neštěstí, které zdobí hřbitovech v Oslavanech a Zbýšově. Také pomník obětem I. Světové války v Padochově je jeho dílo (viz. foto ze slavnostního odhalení na původním místě před bývalou radnicí).

 

Vzhledem k tíživé situaci a novému zaměstnání se přestěhoval do Zastávky, kde působil také v sokolském pěveckém sboru. Pracoval jako řidič a posléze strojník těžního parního stroje na dole Ferdinand v Babicích. V důchodovém věku se vrací do Padochova a věnuje se mimo jiné i svým vnukům Ladislavovi a Ctiborovi Skývovým, kteří pokračují v jeho šlépějích.

 


Na dalším snímku vidíme veřejné cvičení z této doby a to ze cvičiště na Františce. Na druhé fotce je Hynek Brázda s manželkou a důlním panem Grossem. Zprava stojící je Ema Suchá, Květa Sigmundová a Véna Suchý.
U dědečka stojí jeho vnuk Ladík Skýva. Pan Hynek Brázda umírá v Padochově 19.1.1936. Žil skromným poctivým životem. Zanechal po sobě v podobě velké rodiny pokračovatele sokolské myšlenky a zapsal se i do historie našeho kraje.

M. Růža – říjen 2020

Hledat

Free Joomla templates by L.THEME