PADOCHOV

aneb "Padochov na drátě" jak říká Pavel Horynek

Osada Padochov, (také Podauchow, Padouchov, Paduchov, Batauchov, Padehau, Padúchov). První písemná zmínka pochází z roku 1548. Vývoj názve obce – r. 1674 Padouchow, r. 1718 Paduchov. Jména se měnila i korekcí slangu,staročeských názvů. V novo češtině je to padouch či lotr. Ve slovníku Josefa Jungmana je padouch „viselec, jenž viseti maje, od šibenice odpadl“. V novější literatuře je padouchem nazýván „syn muže, který byl k smrti odsouzen, ale propuštěn“. Ve staročeské frázi to také znamená „padnuti v súd“ a v lašském výrazu je to „ten kdo kulhá“. Přikláním se k domněnce, že kolem Rybičkové skály podél potoků vedla obchodní cesta z Brna do Vídně, kde koňská spřežení přepadali padouši - lapkové.

Léta Páně 1596 za panováni císaře Rudolfa II., kdy bylo povzneseno tajemné učení astrologické mistrem Kellym a astronomie Kellerem, se na toto téma vedly řeči a diskuze v šenku na náměstí vedle radnice královského města Ivančic. Jde opravdu vyrobit z obyčejného železa zlato za pomoci různých formulí, lektvaru a zbohatnout na tom? O tom přemýšlel i padochovský rychtář Štefan Doka nad již několikátou sklenkou vína. Jak by se mu změnil celý život! Doma žena a děti a stále být závislý na vůli oslavanské vrchnosti. Být tak svobodný a nehrbit neustále záda, rozhodl se ještě téhož večera.

V dnešním díle se vrátíme do roku 1919, kdy byla založena TJ Sokol Padochov. Po volbě nového výboru byl založen divadelní a pěvecký odbor. Pěvecký odbor měl 37 členů pod vedením Václava Machulky a divadelní odbor s 22 členy vedl Ladislav Skýva st.. Divadla se začala hrát již v „kovárně“ na Františce a za pořízené peníze se koupilo sportovní náčiní. Po zahájení výstavby Sokolovny v r. 1927 se hrálo na rozestavěném jevišti (viz foto) a v přírodním divadle pod myslivnou.

Této uličce mezi bývalou Masarykovou jubilejní národní školou, nyní Mateřskou školkou Duha a sousedními pozemky, bývala klikatá cestička, které se říkalo Přelízátko. Nevím kdy, kdo a proč tuto uličku takto pojmenoval. Snad proto, že za školou vedla odvodňovací struha, přes kterou se přelézalo.

Ve čtvrtém díle této mini historie Padochova jsem se zmínil o poslední doškové střeše v obci o domu č.12, který patřil rodině Veselových. K tomuto domku, ve kterém se narodil i slavný padochovský rodák Vilém Gross, patřila i stodola a hospodářské budovy, které již byly v dezolátním stavu a tak se v roce 1967 rozhodlo vedení obce tuto budovu zbourat a postavit zde hospodářský domek s dílnou a garáží pro traktor, který sloužil při různých pracích v obci. K tomuto domu se ještě přistavěla krejčovská provozovna.

Kalendář akcí

květen 2015
Po Út St Čt So Ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Hledat

Přihlášení

Free Joomla templates by L.THEME