Již dříve na těchto stránkách jsem psal o řídicím učiteli panu Raimundu Jánovi (První řídící učitel v Padochově - pan Rajmund Ján), který patří bezesporu k nejvýznamnějším padochovským osobnostem 20 století. V dnešním dílu bych Vám chtěl představit jeho předchůdce, kterého pan Ján vystřídal ve zdejší škole, pana učitele Vincence (Čeňka) Adamce.
Otec pana učitele František se narodil v Přerově. Po svatbě s Josefou Kamelandrovou měli tři syny - Vincenta (Čeňka), Karla a Josefa. Čeněk se narodil 5. dubna 1858. Po maturitě studoval na Českém polytechnickém ústavu (dnes ČVAV), ale studium nedokončil na základě rozhodnutí městské rady, která vystavila jeho otci Vysvědčení chudoby, ve kterém se praví, že nemůže poskytnuti svému synovi Čeňkovi sebemenší podporu. A tak začíná působení pana učitele v Cíchově na Valašsku, Říčanech, V Božím Požehnání, v Rosicích, Popovicích a od 1. 11. 1903 v Padochově, nejprve jako učitel a správce, později řídící učitel. Oženil se s Růženou Pleskovou, která byla v Padochově učitelka ručních prací. Všeobecně se jí říkalo Maryla. V roce 1904 se stal zakládajícím členem Hasičského sboru (stojící u stříkačky první zprava) a byl jeho prvním starostou až do roku 1916.
V roce 1919 je zvolen do obecního výboru. 30. 6. 1926 odchází do výslužby. Stojící od stříkačky první na pravé straně. Bohužel důchodu si moc neužil a umírá 24. 12. 1927 v ivančické nemocnici. Jeho syn ing. dr. Čeněk Adamec se stal významnou osobností pro českou sociologii v oblasti výzkumu veřejného mínění.
Miloš Růža