PADOCHOV

aneb "Padochov na drátě" jak říká Pavel Horynek

Nejčtěnější

Dne 4. 3. 2018 oslavila své životní jubileum česká herečka paní Ivana Valešová

Narodila se v Lukovanech, ale celé mládí prožila v Padochově. Divadlo milovala již od mládí, což dokazovala svým působením v místních amatérských divadelních  skupinách.

Po ukončení povinné školní docházky začala navštěvovat hudebně dramatické oddělení brněnské konzervatoře a pak studovala herectví na Janáčkově akademii múzických umění v Brně.

Zde se projevil její mimořádný talent zejména v absolventském představení Láska, vzdor a smrt E. F. Buriana, kde ztvárnila roli Milé.

                                                    

Její první angažmá ji přivedlo do Západočeského divadla v Chebu. Pak přechází do Divadla pracujících v Gottwaldově, kde zaujala titulní rolí ve hře norského autora E. Kraga Balada o Hilébii, kterou inscenoval Zdeněk Kaloč, další titulní rolí ve hře A. Casony Jitřní paní, dále Kleopatrou v Shakespearově dramatu Antonius a Kleopatra v režii A. Hajdy a lyrickou Mahulenou v Zeyerově Radúzovi a Mahuleně.

Do brněnského Národního divadla přichází Ivana Valešová jako vyzrálá herečka. Na scéně Mahenovy činohry debutovala rolí Jenůfy ve stejnojmenné adaptaci dramatu G. Preissové Její pastorkyňa. Touto postavou si získala brněnské publikum, které ocenilo velký talent mladé herečky se smyslem pro hluboký cit a něžnost. Na brněnské scéně zaujala také krajčírkou Evou v Gazdině robě G. Preissové. Ivana Valešová zosobnila neopakovatelným způsobem tři nádherné postavy - Maryša, Jenůfa, krajčířka Eva - v dramatech moravských autorů a vtiskla jim neodolatelnou ženskost, citovost i tragiku. V brněnském divadle ale vytvořila i další role, jako byla například Viola ve Večeru tříkrálovém W. Shakespeara, líbezná Desdemona v Othellovi. Jednou z nejvýraznějších postav Ivany Valešové byla carevna Irina v dramatu A. Tolstého Car Fjodor v režii P. Hradila. Kritika ocenila „noblesu i něhu, urozenost i rezignaci, klid a moudrost a současně neustále znějící tón lyrismu“.

V posledních letech byla vynikající Myškou v Örkenyho Kočičí hře a lady Torencovou v Sestupu Orfeově T. Wiliamse, kde prokázala svoje osobité herectví.

Před kamerou se Ivana Valešová objevovala především v produkci brněnského televizního studia, účinkovala v různých seriálech (Bakaláři) a inscenacích, filmová kamera ji zachytila i na Slovensku (Tisíc ročná včela, 1983). Díky svému stálému angažmá se objevila v různých televizních formátech (Detektiv Martin Tomsa, 1995- Četnické humoresky, 1997). Hraje také v mnoha televizních pohádkách, které již hrávala  jak vidíte na snímcích v mládí v Padochově (první zprava nahoře a první zprava na druhé fotce). Velmi zdařená je i práce v rozhlasovém studiu, kde mimo jiné účinkovala v seriálu Toulky českou minulostí. Velmi oblíbené jsou i televizní Cesty domů.

                         

Přejeme paní Ivance Valešové do dalšího života mnoho štěstí, zdraví a ještě hodně krásných rolí. Doufáme, že nezapomněla na léta prožitá v Padochově.

Použito údajů z článku v kulturním měsíčníku APLAUS. M. Růža

Hledat

Free Joomla templates by L.THEME