PADOCHOV

aneb "Padochov na drátě" jak říká Pavel Horynek

Co čas dal a vzal č. 8

Pohledem na prvním snímku se dostaneme do roku 1957. Holá stráň před Přední skálou s osamoceným stromem uprostřed a v pozadí důl Václav Nosek (do r. 1947 důl Kukla).

Jak je patrno ze snímku podle dvou hald, byl důl v plné činnosti a dodával uhlí pro oslavanskou elektrárnu.

 

Nás však v dnešním seriále zajímá osud stráně pod skálou. Psal se rok 1960, kdy se na MNV obrátil se žádostí o výsadbu stromků zakládající člen Sokola Padochov pan Richard Janderka. Žádosti mu bylo vyhověno. Sám si obstaral 500 ks břízek, svolal své známé a žáky TJ a za krásného jarního dne 30. března 1960 byla stráň osázena.

 

Měl jsem to štěstí se této brigády zúčastnit a být zvěčněn na této fotografii. Přesto si již nepamatuji všechny účastníky. Mimo svých spolužáků a kamarádů ze cvičení jsou na snímku též p. Janderka (zády uprostřed na stráni), dále pak Jan Toman a p. Václav Ryška st.

 

Na posledním snímku vidíte současnost. Stráň je zalesněná i přesto, že bylo mnoho stromů zničeno a rozkradeno. V pozadí zůstává pozůstatek z haldy. V roce 1973 byla na dole těžba uhlí ukončena a důl V. Nosek sloužil do r. 1985 jako odvodňovací a větrací šachta. V současné době se zde nachází Strojírna Oslavany s.r.o., firmy Interdoor s.r.o., Elis (vodoměry), autoservis Vojtěský a opravna AL kol.

Napsal M. Růža - září 2010.

Hledat

Free Joomla templates by L.THEME