PADOCHOV

aneb "Padochov na drátě" jak říká Pavel Horynek

Nejčtěnější

Co čas dal a vzal č. 6 - Hospoda U Valešů

Nyní se v tomto miniseriálu podíváme do historie snad nejvýznamnějšího domu na návsi v Padochově, který v současné době vlastní pánové Jaroslav a Jiří Valeš. Ano, zahloubáme v historii nejstarší hospody v Padochově, stavěné ještě poctivě v době, kdy neexistovaly lednice, takže s poctivým ledařským sklepem. Možná proto tam to pivo chutná všem už tak dlouho.

Dnes již těžko někdo zjistí, kdy byla tato budova postavena. Na jedné z prvních map Padochova z r. 1825 je již budova spolu s 10 domky zakreslena. První písemná zmínka o ní je z r. 1868, kdy byl v Padochově starostou a zároveň hostinským pan Jan Fopp, který mimo jiné nechal postavit v obci na křižovatce na Neslovice železný kříž. Ten stejně jako hostinec stojí dodnes. Dalším majitelem hostince a též zároveň starostou byl pan František Daniel.

 

Na ne moc dokonalém archivním snímku je vidět osazenstvo před zadní částí hostince tzv. palandou, kterou p. Daniel v roce 1919-20 pronajal Sokolu Padochov jako tělocvičnu. Byl to největší sál v obci a sokolovna ještě nestála. V roce 1924 kupuje hostinský pan František Daniel pozemek a tzv. "Dělňák" a hostinec na návsi kupuje Josef Valeš. V těchto dobách se zde odehrávaly mnohé zábavy a veselice především na zahradě hospody U Valešů. V provozu tady byla též kuželna. Bylo to pravé centrum dění v celé obci.

 

Další snímek pochází z hasičské zábavy v květnu v roce 1928, kde v prostřední řadě stojí můj děda s babičkou. V roce 1942 přebírá živnost Jan Valeš, kterého máme již mnozí v paměti jako pozdějšího vedoucího řeznictví.

 

Samotná budova prošla během mnoha let mnohými úpravami. Zmizela veranda i kuželna, do zahrady se dneska běžný návštěvník už nedostane, původní vchod průchodem byl zazděn a nyní je zde sklad a sociální zařízení. Přibyla i veranda a malá zahrádka směrem na náves, která je oblíbeným místem pro řadu padochovských štamgastů. Současný stav vidíte na dalších snímcích. Celý objekt je dneska rozdělený, jsou tu dvě bytové jednotky a prodejna večerky. Kolem vede turistická trasa a často se turisté zastaví i zde. Nové dláždění, jako poslední úprava návsi, jenom zlepšilo toto jakési centrum naší obce.

 

Hospoda U Valešů má stabilní místo nejen u místních, ale i u přespolních. Dlouhá léta už platí, že nejlepší kulečníkový stůl v okolí je právě zde. Také starou technologií postavený pivní sklep (jak se říká na Slovensku "pivnica") údajně hodně prospívá chuti točeného piva, což ocení znalci. Více než stoletá tradice tak zůstává stále živá, a to je pro tak malou obec, jakou Padochov je, jen dobře.

M. Růža

 

P.S.:

Na závěr bych se chtěl omluvit čtenářům za některé "nesrovnalosti" v dřívějších článcích, které jsem již dle vašich připomínek opravil. Veškeré informace čerpám ze zápisů ze spolků, knih a archívu a jak je vidět mnohé se neshoduje se skutečností. Jsem tedy velmi rád, že mě pamětníci upozorňují na nedostatky a těší mě vědění, že mé články (a web vůbec) někdo čte. V knize návštěv velká odezva není - neváhejte a pokud máte informace, které stojí za zveřejnění, podělte se o ně s námi. Znovu si Vás dovolím oslovit z prosbou o zapůjčení jakýchkoliv fotek týkající se historie i přítomnosti naší obce. Po digitalizaci a okopírování je vrátím v původním stavu. Děkuji. M.R.

Hledat

Free Joomla templates by L.THEME