PADOCHOV

aneb "Padochov na drátě" jak říká Pavel Horynek

Co čas dal a vzal č. 9 - Pastouška

Kdo znal naše původní stránky ví, že jsem psal o historii a současnosti Padochova. Ten, kdo to nezná, může si tyto články prohlédnout v sekci Archív starého webu. Nyní se pokusím navázat dalším a to devátým dílem.

Na dnešních prvních snímcích z 60 let vidíte budovu bývalé obecní pastoušky, která se nachází před Přední skálou v těsné blízkosti za Sokolovnou.

 

Bývalá obecní pastouška pochází z roku 1843. Bývala to vlastně kolna postavená rodinou Mülerů u bývalého Žemlíčkova lomu. První člověk, který zde žil, byl vysloužilý voják Sebastián Červinka, který přišel do Padochova  a dostal zde práci lamače pískovce. Z kolny se postupem času stala malá chaloupka postavená převážně z pískovce a bláta. Kdo obýval pastoušku po panu Červinkovi se již zřejmě nedovíme. Kronika obce se začala psát až od r. 1923. V té době zde bydlela rodina Langrova až do r. 1942. Po nich zde bydlel pan Jiří Sobotka, Leskauerovi, Sobotkovi, Zemánkovi, paní Františka Žaludová, Václav Růžička, paní Kadlewcová Ludmila a poslední Karel Černý se svou družkou.

  

Další snímky jsou již téměř ze současnosti. Za zmínku stojí pár slov o stromu za domem. Dnešní koruna tohoto pajasanu není již tak bohatá, protože strom je již velmi starý a větve se lámou. Na téměř třímetrovém obvodu kmene jsme objevili vyrytý monogram V.V. 1857. V levém domku bydlela rodina Svobodova. Dnes zde žijí jejich potomci Jordánovi a Sawillovi. Uprostřed bydleli Šimonovi a dnes zde bydlí manželé Rudolf a Věra Viskupovi. V domku napravo bydleli Zemskovi a dnes zde bydlí vnuk Jan Strnadel s rodinou.

Pastoušku koupil koncem minulého století Mirek Nováček, který ji později prodal dnešnímu majiteli p. Radku Coufalovi z Brna. Ten zde postupem času zachránil alespoň část bývalé pastoušky a po mnoha terénních úpravách vytvořil nádherné okolí, které mohou obdivovat účastníci pochodu jednou v roce při akci "Po hornických stezkách" při Oslavanských historických slavnostech, které se konají druhý víkend v září. Děkuji panu Coufalovi jménech všech účastníků, jménem Vlastivědného spolku za to, že nám umožňuje vstup na jeho pozemek, abychom mohli zhlédnout nádherné panorama, jak je vidět z posledního snímku.

 

Napsal M. Růža - červenec 2014.

 

 

Hledat

Free Joomla templates by L.THEME