PADOCHOV

aneb "Padochov na drátě" jak říká Pavel Horynek

Nejčtěnější

Co čas dal a vzal č. 44 - Divadla před I. Světovou válkou

V dnešním díle se vrátíme do roku 1919, kdy byla založena TJ Sokol Padochov. Po volbě nového výboru byl založen divadelní a pěvecký odbor. Pěvecký odbor měl 37 členů pod vedením Václava Machulky a divadelní odbor s 22 členy vedl Ladislav Skýva st.. Divadla se začala hrát již v „kovárně“ na Františce a za pořízené peníze se koupilo sportovní náčiní. Po zahájení výstavby Sokolovny v r. 1927 se hrálo na rozestavěném jevišti (viz foto) a v přírodním divadle pod myslivnou.

  

První divadelní představení byly: Srdce, Václav Hradčidský, Přítěž, Zlatý pás a Žena, kterou jsi mi dal. V režii Ladislava Skývy a Františka Prokeše za doprovodu hudebního souboru vedeného Rudolfem Vespalcem byla uvedena (mimo jiné) v r. 1932 divadelní hra Naši furianti, v r. 1933 Okénko, 1934 Andulka Šafářova, 1935 Španělská muška, 1936 Malá hříšnice, 1937 Třetí zvonění, 1938 Lidé na kře, 1938 Perly paní Serafinky, 1940 Lucerna.

  

 

Samozřejmě nemohu znát všechna vystoupení a herce. Poznám pouze svoji tetu Annu Růžičkovu, p. Houžvičkovou, Indrovou, pány Skývu, Koudelu. Vespalce, Sigmunda, Machulku, Adama. Snad poznáte své rodiny a pomůžete mě doplnit archív. Děkuji.

 

V roce 1940 bylo sehráno po rozpadu Dělnické tělovýchovné jednoty společné vystoupení Tři halíře, kde zleva vidíte Václava Machulku a vedle řídícího učitele Raimunda Jána. Na druhé straně učitel Karel Adam. Na druhém snímku s houslemi Rudolfa Vespalce.

Sestavil M. Růža červen 2021

Hledat

Free Joomla templates by L.THEME