PADOCHOV

aneb "Padochov na drátě" jak říká Pavel Horynek

Nejčtěnější

Co čas dal a vzal č. 45 - Tajemný kříž v Padochově

Léta Páně 1596 za panováni císaře Rudolfa II., kdy bylo povzneseno tajemné učení astrologické mistrem Kellym a astronomie Kellerem, se na toto téma vedly řeči a diskuze v šenku na náměstí vedle radnice královského města Ivančic. Jde opravdu vyrobit z obyčejného železa zlato za pomoci různých formulí, lektvaru a zbohatnout na tom? O tom přemýšlel i padochovský rychtář Štefan Doka nad již několikátou sklenkou vína. Jak by se mu změnil celý život! Doma žena a děti a stále být závislý na vůli oslavanské vrchnosti. Být tak svobodný a nehrbit neustále záda, rozhodl se ještě téhož večera.

Zašel za místní vědmou k židovské brance a nechal si za celý dukát vyložit svůj osud, konstelaci hvězd a hlavně získal různé masti, bylinky a lektvary. Nejvhodnější doba je již zítra, to je třináctého pátek, kdy měsíc bude v úplňku. Moc radosti však nemá, protože má strach. Doba je to tajemná a proč se ta vědma po mně tak divně dívala, když jsem odcházel? Přesto však přes den všechno nachystal za domkem krytým doškovou střechou, vedle cesty pod strání. Je pozdní večer. Rozdělal oheň, žena a děti spí. Měsíc svítí svým studeným světlem, strašlivé stíny se míhají a světlo ohně přitahuje můry a netopýry. Do toho všeho ještě tajemný hlas sýčka. Železa má dost. Hřebíky, skoby, staré podkovy a svou ostrou krásnou dýku. To vše má potřené mastí pokropené tajemným lektvarem. Už nebude muset poslouchat vrchnost, bude z něho taky pán. Představuje si, jak si kupuje v dalekém Brně svůj dům. Bude to jiný život než tady v malé vesničce Padochov, stojící jen s pár domky ve stráni u cesty do Ivančic. Ve vesničce „padouchů", kteří zde hledají pomoc a útěchu před svým nelehkým osudem nechtěných vrahů. Blíží se půlnoc. Obchází své relikvie rozložené kolem ohně, v němž pálí tajemné byliny. Tajemné stíny skotačí v divokém reji a on s nimi obchází kolem ohně. Cítí omamnou vůni. Nebe plné hvězd i s měsícem se točí a on je tak lehký, jako pták - jen letět. Také se o to pokouší, vyskakuje, roztahuje ruce a...?

Celou noc svítil tajemný měsíc a vítr hučel v korunách stromů, nad celým údolím pluh tajemné mraky. Co se stalo? Ráno ho žena Anna našla ležet za domem v ohništi probodnutého svou vlastní dýkou. Kolem rozházena spousta železa. Jak se to stalo, jak skončil Štefan Doka? Takový osud si nepředstavovala. Je vdova se čtyřmi dětmi, co s námi bude? Osud se k ní velmi tvrdě zachoval, a to jí její Štefan ještě včera sliboval velké překvapeni. Toto ale opravdu nečekala. Co s ni­mi bude dál, nechá ji oslavanská vrchnost bydlet dál v domku za potokem? Lehké to mít nebude. Za zbývající peníze nechala u zdejšího kameníka Špičáka vytesal kamenný kříž, který bude tuto strašnou a tajemnou událost připomínal budoucím na věky. Smrtící dýku a železo hodila do jámy, kde byl osazen tajemný kříž.

Co je to na věky? Kde se to vše stalo? Údajně naproti Fran­tišky od cesty za potokem k Padochovu. Ještě kolem roku 1930 prý ležel kříž u plotu v zahradě. Je to pravda? Kdo ví.

Sestavil M. Růža – srpen 2021.

Hledat

Free Joomla templates by L.THEME