PADOCHOV

aneb "Padochov na drátě" jak říká Pavel Horynek

Nejčtěnější

Co čas dal a vzal č. 4 - Náves

Jistě většina čtenářů pozná na tomto snímku domy na návsi v Padochově. Na levé straně je v současnosti Dům sociální péče s obchůdkem textilu, novin a časopisů v pronájmu paní Grégrové.

Uprostřed pohled do tzv. Růžové ulice s chátrajícím domem již zesnulého p. Čiháčka, který snad má již nového majitele. Na pravé straně je dům p. Chramostové a p. J. Žaludy, ještě s bývalou firemní značkou Conmetall.

Na druhém snímku se vracíme zhruba o 85 let zpátky do roku 1925. Začneme znovu na levé straně, kde jak vidíme stojí budova venkovského potravinářského spolku VZÁJEMNOST - VČELA, založený v roce 1920. Zřejmě si již nikdo nepamatuje, kdy tato budova vznikla a kdo byl původním majitelem. Na pohlednici z r. 1903 je tento dům označený jako potravní spolek ŠTĚSTÍ, ale s vchodem uprostřed boční strany směrem k hasičce. Kronika obce se začala psát až od r. 1923 a v obecních knihách dochovaných od r. 1889, psaných tehdejším starostou p. Hugo Schöffelem, se o předchozích majitelích nepíše. Posledním soukromým prodejcem byl p. Zíma. Jisté je, že od r. 1964 je zde zbudována samoobsluha a v roce 1978 po dokončení nové samoobsluhy je zde Klub důchodců.

 

Uprostřed, jak vidíme býval docela pohledný dům se zahrádkou. Na pravé straně je budova kovárny p. Pokorného s vchodem a vraty do dvora. Tuto kovárnu si zaregistroval na zdejším úřadě pan Matěj Pokorný 2.8.1901. Kovárna byla zrušena v 50. létech, tak jako mnoho dalších soukromých řemeslníků. Posledního urostlého, zdatného, vousatého kováře pana Evžena Pokorného jsem měl tu čest poznat jako malý kluk při kování koní. Na snímku druhý zleva. Po panu Pokorném zde bydleli Lysoňkovi, po nich Karel Doležal, který se u starého pána vyučil kovářskému řemeslu.

M. Růža; duben 2010

Hledat

Free Joomla templates by L.THEME