PADOCHOV

aneb "Padochov na drátě" jak říká Pavel Horynek

Nová protipovodňová opatření

Koncem května se padochovským údolíčkem prohnala dvakrát po sobě dvacetiletá voda. Zpustošila několik garáží, zahrádek a zanechala po sobě velkou spoustu nečistot. Tenhle nezkrotný živel nám opět připomněl, že je potřeba s ním počítat.

Víkendové počasí 11.-13. května 2010 bylo opravdu velmi deštivé. Na některých místech v našem kraji napadl během několika hodin celoroční úhrn srážek a to se samozřejmě projevilo zvýšením hladin všech potoků, potůčků a říček. Voda nám připomněla všechny naše hříchy. Ukázala nám, kudy kdysi tekla a hodlá téci i nadále, ačkoliv urbanisté a plánovači si mysleli, že to bude jinak. Ke všemu ještě inteligentní agronomové naseli na velké pole nad obcí kukuřici. Ta jak známo má nejhorší schopnost ze všech zemědělských plodin zadržovat vodu a terén. Takže se stalo co se stát muselo.

V noci z 12. na 13. května se nad Padochovem sebralo takové množství vody, že do Žlíbku vyrazila asi metr vysoká povodňová vlna a prohnala se přes nový areál pro autíčkáře, dvě zanesené protipovodňové hráze ve Žlíbku, které dlouho nikdo nečistil a většina padochovských zapomněla, že tam jsou, a pak si kolem Nováčků vyrazila do obce. V cestě jí nestálo nic, než pár zahrádek, a jedna dost poničená cesta "Zmolou". Samozřejmě taková potopa nemůže zůstat bez odezvy a prakticky bezprostředně po záplavách se představitelé města shodli na nutném rozšíření ochrany proti velké vodě hlavně v lokalitě nad Žlíbkem. V těchto místech měl už dvacet, možná třicet let, stát poldr, ale to by chtělo součinnost několika složek a s tím bych zatím nepočítal.

 

Ráznou akcí byly tedy obnoveny a dobudovány tři zádržné stupně nad samotným Žlíbkem. Že to bylo opatření víc než nutné potvrzuje jezero, které se udělalo po posledních deštích za nejnižším z nich. Takže pokud dopadne dohoda s JZD Nová Ves tak, jak ji deklaroval pan starosta - tedy, že zemědělci zasejí místo kukuřice vojtěšku, která podrží ornici mnohem lépe (ostatně na fotkách můžete vidět, jak vypadá ve vyspělé zemědělské zemi jedné z nevyspělejších ekonomik světa eroze - moudrý hospodář ví, jak orat brázdy, blbec ne - máme snad od dalších velkých záplav zažehnáno. Nesmíme ale zapomínat na důležitou věc - každé technické opatření je ale třeba udržovat. Jinak to dopadne jako s kamennými zdmi ve Žlíbku.

 

M. Růža

 

Kalendář akcí

červenec 2015
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Hledat

Přihlášení

Free Joomla templates by L.THEME