PADOCHOV

aneb "Padochov na drátě" jak říká Pavel Horynek

Správa věcí veřejných na vlastní voči

Padochovská Sokolovna většinou praská ve švech v souvislosti s plesy nebo podobnou zábavou. 17. června tohoto roku se sál zaplnil za účelem trošku jiné "zábavy". Na svém pravidelném výjezdním zasedání se zde sešlo zastupitelstvo města Oslavan a běžný občan tak dostal možnost nakouknout do kuchyně tolikrát omílané veřejné správy. Proč to tedy nezkusit, a nepodívat se, jak to na té radnici vlastně dělají.

Překvapil mne zájem místních. Čekal jsem tři, čtyři notorické stěžovatele, případně aktéry některé z kauz, jejichž projednávání je na programu. Sál ale kromě zastupitelů a několika pracovníků radnice nutných pro chod zasedání, zaplnily asi tři  desítky občanů a dodaly tím celé akci skutečně veřejnou váhu. Jak jsem později zjistil, místy až moc těžkou. Po krátkém formálním přivítání, shrnutí a zahájení zasedání panem starostou program ihned přechází k první části. 

Prvním tématem je budování kanalizace - věc vskutku velmi aktuální a dost rozsáhlá. Bál jsem se, že informace od zastupitelů budou mít květnatou parlamentní podobu, ale jsou překvapivě strohé a jasné - 17.9. bude znám zhotovitel (vyjde samozřejmě z veřejné soutěže), koncem roku bude oficiálně předáno staveniště (při představě, že někdo přebírá ty kilometry silnic po celé obci se na to i těším) a teprve na jaře příštího roku se začne stavět - tedy v našem případě spíš kopat. A kopat se bude skutečně důkladně. Kanalizace vede prakticky po celé obci pod komunikacemi a to se těm, co jsou dnes zvyklí si dojet autem pomalu až do ložnice, líbit skutečně nebude. Navíc dokud nekopne první dělník do země, nebude jasný ani harmonogram celé akce. No máme se na co těšit. Přinejmenším na rok 2013, kdy bude celá akce hotová. A to se ještě před tím musí provést intenzifikace čističky v Ivančicích, bez toho celá tahle padochovská hurá akce nemá žádný smysl. Faktem zůstává, že kanalizaci potřebujeme. Držme tedy palce všem zúčastněným stranám, aby jim nespadlo do cesty ani smítko. Dost na tom, že jim budou do cesty padat papíry.

Další krok - to byly jakési malé interpelace - zastupitelé dali prostor pro příspěvky občanů. Jako jeden z prvních vystupuje ing. Hutira. Jeho příspěvek - ač se Padochova v podstatě netýká (problém areálu na minimotokros na Dolině) - stojí za pozornost především jako názorný příklad toho, jak se z maličké sousedské žabomyší války může stát problém obludných rozměrů. Ostatně jen pan inženýr hovořil půl hodiny. Řada místních si při té příležitosti asi neodpustila myšlenku o tom, že tato věc skutečně nepatří na zastupitelstvo do Padochova, ale především do Oslavan. Ale to si asi nevybereme.

To další příspěvky se už dají nazvat aktuálními. Postupně se hlásí o slovo několik místních občanů, kteří reagují na situaci s povodní, která v minulém týdnu prosvištěla Padochovem. Pan starosta a jeho kolegové trpělivě vysvětlují stav jednání s majiteli krizových lokalit (zejména Žlíbku) a navrhovaná opatření. Takže nad Žlíbkem vznikne ještě jedna zádržná nádrž (už tam dvacet let měl stát suchý poldr), technické služby vyčistí zádržní nádrže ve Žlíbku a zemědělci místo kukuřice zase nasejí vojtěšku. Zastupitelé rozjednali i opravu kanalizace naproti zvoničce, kde je dnes místo vpustě půlmetrová díra a místo kanálu trávník (ale to platí i o jiných místech v Padochově, bez obav, příští velká voda nám je ukáže) a podívali se i na situaci dole u Neslovického potoka. Ten je danajským darem pro všechny, kteří s ním mají co do činění. Zemědělská a lesnická správa, která jej dostala od státu darem je bez prostředků a bez těch jak známo, nelze nic spravovat. A tak je to zase na městě a lidech, kterých se situace týká. Takže stromy kácejí městské technické služby, odvodňovací příkopy kopou majitelé okolních polností a situace se tak nějak vyvíjí dál. Zatím tedy bez následků - zatím. V tuhle chvíli se hlásí o slovo pan Aldorf starší. Jeho poznámka o tom, že všichni starousedlíci ví moc dobře, odkud pravidelně velká voda chodí, a přesto s tím v dobách sucha nic nedělají, ta byla víc než na místě. Všichni moc dobře ví, jak to ve Žlíbku vypadá, každý se učí o tom, že špatně zvolené rostliny a mizerně udržovaná půda je jako trychtýř a všem je zhola ukradené, že ten kanál, co kolem něho denně chodí,  je už dlouho plný trávy. Pak se holt není čemu divit. Protože po velkém dešti zase nastupuje to kouzelné "se"  - mělo by se vyčistit, musí se opravit ....

Osobou pana Aldorfa se ale celá diskuse posunuje zpátky do Oslavan. Na přetřes přichází dočasně (chápejme v kontextu českých reálií napořád) pozastavenou výstavbu na náměstí. Jeho výzva je místy kritická, místy velmi věcná, ale rozhodně k věci, protože metrové valy na hlavní oslavanské veřejné ploše, jsou víc než ostuda.

V tuhle chvíli vystupuje do popředí osoba pana starosty, Na většinu otázek odpovídá sám, jen zřídkakdy hovoří ještě další, pověřený člen zastupitelstva. Bohužel většina dotazů je ale obecných, takže pana starostu neminou. Posledním příspěvkem je dotaz pana Janderky jednak na stav betonové opěrné zdi, kterou nelze v Padochově přehlédnout. l s ohledem na stav a stáří tohoto betonového monstra víc než na místě a na vskutku podivné ekologické chování firem ve spodní části obce. Velmi často prý dochází k pálení odpadu v na první pohled skrytých místech, což obtěžuje okolí nejen zápachem, ale kdo ví čím ještě. Dostalo se nám ze strany města chytré rady poslat na ono místo profesionální hasiče. Dotyčná firma či živnostník pak obvykle, v případě porušení některých pravidel, zaplatí celou akci z vlastní kapsy, což ji určitě přinejmenším poučí. Tak to zkuste, třeba to pomůže. Jinak nám tady dvacet let po zrušení dolů bude zase dál cosi nevábně zapáchat. A to byla věcná tečka za blokem otázek a odpovědí od občanů. Pro ty, které nezajímá prostý chod radnice, tak vlastně hlavní program končí. Publikum prořídlo, zůstalo jen pár občanů, obvykle těch, co jsou nějak zainteresováni v dalších bodech programu.

Následovalo rychlé projednání bodů souvisejících s běžným chodem obce - majetky, povolení, zamítnutí. Nechybělo další kolo zamítnutí pokusu o smír ze strany ing. Tomka (toho slavného zámeckého pána ...). No asi mu už teče opravdu do bot. Kéž by, kauza se táhne dost dlouho na to, aby i už zasloužila nějaký finiš. Zajímavé bylo projednávání výstavby smuteční síně, respektive příspěvku na jeho výstavbu. Původně jsem si myslel, že se jedná o relativně skromnou, jednoúčelovou stavbu. Děsivý rozpočet ve výši cca 7 milionů korun z ní ale dle mého soudu činíé v těchto dobách skutečně "mrtvou záležitost".  A to říkám s plnou úctou k zesnulým, protože rozpočet města by zesnout neměl. Zastupitelé si poté procvičili paže v klasickém kolečku hlasování. Bylo třeba odsouhlasit a přijmout řadu usnesení - například i přípopjky proudu pro přečerpávadla splaškových vod, takže na kanalizaci s už skutečně pracuje. Hlasování posouvá celý program bod po bodu zdárně k cíli. Už je také na čase, veřejná část zabrala už víc než dvě hodiny a to je formální program teprve v polovině. Rutinu narušuje zajímavá položka k odsouhlasení - a toi je rozpočtový výhled na léta 2011-2019. Člověk by to nazval spíš vařením z vody, nicméně kvůli úvěrům na investice je třeba i takovéto vyvaření informací. Podle vlastních vyjádření se autoři snažili ctít a místy spíše podceňovat relaitu, tak uvidíme , nakolik se trefili. Ostatně můžeme si to za deset let zkontrolovat.

 

Konečně jsmeu bodu různé. Kdo kdy byl v nějaké organizaci ví, že sem se dá opravdu schovat cokoli. A také i zde se objevuje několik věcí, které by člověk jinak asi neměl kam, zařadit. Za pozornost stojí návrh soukromé společnosti, která má v lokalitě za Koblihem stavět solární elektrárnu, stavět pod solárníími panely foiliovníky na pěstování zelniny. Pokud by se to povedlo a fungovalo to jak si páni stavitelé představují, byla by to dokonalá symbióza výroby energie a potravin na jendom místě. Jen ten princip ekonomického fungování solární elektrárny je u nás tak jaksi pokřivený.  Ale to už je jiná pohádka.

 

Je půl desáté. Končí veřejné zasedání zastupitelstva Oslavan v padochovské sokolovně. Zcela vyčerpaní diváci berou útokem místní hospůdku, protože únava padá i na ně. Nikdo z nás nemůže říct, že ví, jak správně co řídit, tedy všichni to víme, ale jen pokud to dělá někdo jiný. Není špatné občas mrknout pod pokličku tady toho našeho lokálního dění, aby si člověk srovnal v hlavě věci, ketré jinak nemá šanci pochopit. A na druhou stranu, je to jeden z mála záchvěvů, kdy si můžete alespoň na chvíli připadat jako plnohodnotný občan-volič, s tím prstem na knoflíku. Snad jen to představení by na můj vkus chtělo trochu prostříhat a obzvláštnit třeba kulturní vložkou. Závan bezduché a ubíjející byrokracie je tady totiž dost znatelný. Přesto nenechte se odradit a běžte se podívat. Berte to trochu jako kontrolu a trochu jako povinnost. Nebo si opravdu myslíte, že všechno končí tím lístkem v té šedomodré bedně??

 

 

Hledat

Free Joomla templates by L.THEME