PADOCHOV

aneb "Padochov na drátě" jak říká Pavel Horynek

Druhý květnový víkend

Druhý květnový víkend - Pochod osvobození a fotbálek

Každým rokem pořádáme jako připomínku událostí konce druhé světové války pochod po památkách a památnících. Je jich v našem okolí dost a měl by je alespoň jednou vidět každý, komu naše historie není zcela lhostejná. Trasa bývá většinou podobná, ale letos jsme se vydali 8. května na Pochod osvobození trošku jinudy. Sešlo se nás 15 a odcházeli jsme ze Sokolovny v jednu hodinu.

První zastavení bylo u památníku sovětských vojáků před budovou bývalého MNV, kde jsme položili symbolickou kytičku šeříků. Dále naše cesta pokračovala přes Václavku k pomníku zvanému Partyzán. Připomíná tragickou událost z posledních dní války a jeho kamenná stavba s helmou nahoře je známá všem padochovským (aspoň doufám). I zde jsme provedli pietní ceremoniál a pokračovali lesní cestou k vodárně - tzv."Doméčku".

  

Asi 150 metrů od vodojemu se nachází torzo staré cihelny, respektive část sušárny se třemi zazděnými pecemi. Zde se snaží parta nadšenců vyčistit a zpřístupnit tento zapomenutý kout a přispět k turistické atrakci Zbýšova. Našim překvapením bylo, že zde pracoval známý padochovský bezdomovec "Mařaba".

 

Odtud pokračoval náš pochod kolem dolu Simson, ve kterém vzniká hornické muzeum na malé občerstvení a výbornou zmrzlinu do Dělnického domu ve Zbýšově. Po krátké přestávce jsme zamířili k pomníku Padlých letců. Při příchodu k němu se nám naskytl pohled na obec Zakřany, která se nechala nalákat na sluneční elektrárnu. Efekt a úsudek si uděláte sami, hlavně na to myslete, až budete platit elektřinu, protože kus těch stříbrných polí platíte také..

  

Naše putování pokračovalo krásným údolím Balinky, kde se vždy musíme nechat vyfotit u největšího stromu a "kochat" se krásami přírody. Údolí je tak trochu zrekonstruované, lesáci si udělali nové přejezdy přes potok a sem tam spravili cestu. Doufám, že toho nevyužijí k plundrování dřeva. Starý les, který tu všude kolem je, k tomu skoro vybízí. Kde by jste našli kámen,  ve kterém roste smrk, jenom zde.

Náš výlet se po dvou letech konečně obešel bez deště a tak jsme všichni prošli bez úhony zpět do naší Hospůdky.

 

Druhý den se hrálo další domácí kolo OP v minikopané a tak vám nabízím pár záběrů jak Trafáků, tak i Kalamity.

 

  

V turnajovém klání se dařilo lépe družstvu Kalamita. 

Zde jsou výsledky:

Trafo - Syrovice 2:2, Kalamita - Syrovice 4:5, 

Trafo - Budkovice 4:7, Kalamita - Budkovice 7:5,

Vzájemný duel Trafo - Kalamita 1:3.

Kalamita se stále drží na prvním místě, Trafo je zatím osmé.

Nejlepším střelcem celé soutěže je Martin Ján z Kalamity s 27 brankami.

 

Musím dodat, že tentokrát byl jeho výkon špičkový a jeho akce by mu mohli závidět mnozí ligoví fotbalisté.

M. Růža

 

 

Kalendář akcí

srpen 2022
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Hledat

Přihlášení

Free Joomla templates by L.THEME