PADOCHOV

aneb "Padochov na drátě" jak říká Pavel Horynek

Co čas dal a vzal č.16

Na úvodním snímku vidíme dnešní podobu domu č. 8. v Padochově, která patří v současné době manželům Ženatým, kteří ho zakoupili v květnu 1989.

Nyní něco z historie tohoto domu. Již v roce 1891, kdy stál čele obce starosta p. Hugo Schöffel, byl předložen plán na výstavbu obecního domu. V krátké době byl dům vystavěn a tak vznikla budova, kde sídlil obecní úřad – radnice. V budově radnice byla i malá četnická stanice, ve které sloužili až do roku 1928 dva strážníci. 1.9. tohoto roku byla stanice zrušena.

Od roku 1902 byla v této budově zřízena poštovna úřadu ve Zbejšově, kterou vedla paní Růčová.

21.3.1904 byl vznesen požadavek na zřízení obecní knihovny, která byla následovně v těchto prostorách zbudována. Postupem času zde bylo přes 800 svazků a knihovna měla 131 stálých čtenářů. Do roku 1931, kdy byla knihovna přestěhována do nové Masarykové jubilejní národní školy, se přečetlo přes 5000 knih.

Vzhledem k tomu, že byla přestěhována budova staré školy do nové, přestěhoval se obecní úřad i knihovna do jejich prostor.

Na podzim roku 1931 prodala radnice budovu č. 8 zdejšímu holiči panu Rudolfu Kahlovi za 12 500,- Kč.

Ten zde se svojí manželkou prováděl kadeřnickou a holičskou živnost až do roku 1954, kdy požádal o zrušení živnosti (foto: R.Kahl st. před vchodem do provozovny).

Na posledním snímku vidíme budovu po levé straně v 80 létech. Bohužel se nedochovalo více snímků z období, kdy tu stála radnice. Možná existují i jiné fotografie z naší obce, které máte vážení čtenáři doma. Prosím Vás o jejich zapůjčení. Po okopírování Vám je vrátím. Děkuji.

Sestavil M. Růža – únor 2019

Hledat

Free Joomla templates by L.THEME