PADOCHOV

aneb "Padochov na drátě" jak říká Pavel Horynek

Co čas dal a vzal č. 2 - Dům č.p. 12

V dnešním pokračování se dostaneme k podobě střední části obce, k domům nad silnicí pod sochou sv. Jana Nepomuckého. Jednalo, a jedná se, o jedny z nejstarších domů v obci a také obyvatelé patřili ke známým padochovským rodinám.

Přímo nad silnicí od Havírny, v horní části návsi před dnešním bývalým obecním úřadem, se vypínal poměrně velký domek s doškovou střechou - č.p. 12. Tento dům byl postaven již v roce 1818. Bydlela zde rodina Grossova a narodil se zde Vilém Gross, význačný padochovský občan, uznávaný archeolog, malíř a hudebník, o kterém se v brzké době zmíním v rubrice Osobnosti. Posledním obyvatelem tohoto domu byla babička p. Viléma Klímy, místního zemědělce, paní Klímová, která byla porodní bábou. Bydlel zde i pan Josef Svoboda, který si později vystavěl dům na Skále. Došková střecha na tomto domě byla až do roku 1967, kdy byl dům zbourán a na jeho místě byl postaven tehdy moderní dům služeb. Nyní má tuto budovu v nájmu pan Dobrovolný, který zde provádí opravy motorek a provozuje malý motobazar (menší budova u sloupu na posledním snímku).

Vedle u domku Grossových byl obchod rodiny Veselých, kteří zde pekli chleba. Obchod byl až u cesty a později  byl také zbourán. V místech, kde bydlela p. Brocká (bílá okna na posledním snímku vlevo), bydlela rodina Knápkova, později Prokšova. Tento dům se kvůli majetkovým neshodám později rozdělil na dvě části. Obě dvě části jsou prakticky dnes na prodej. V ulici od sochy sv. Jana směrem ke škole, místech na hranici Veselova dvora, u štítu rodiny Panovských (dnes Jandlovi), se při kopání nádrže na vodu zjistilo, že voda se ztrácí a byla zde nalezena chodba, kterou zkoumal p. Vilém Gross. Chodba vedla pod Zmolou na druhou stranu za dům č.1 , kde byly prostory pocházející údajně až z 30ti leté války.

Sestavil M. Růža

Hledat

Free Joomla templates by L.THEME