PADOCHOV

aneb "Padochov na drátě" jak říká Pavel Horynek

Padochov "7"

Padochovská historie - sedmička v letopočtech. 

1717 - byla vyrobena pečeť DIEDINA PADOCHOWICE.

1907 - zakoupil hasičský sbor hydrofor od firmy Hiller z Brna.

1917 - hořelo u Bučků a na Františce.

1927 - proběhly volby do obce. Starostou byl zvolen pan Cyril Spurný.  Z místního lomu byl vytvořen, místním kameníkem Hynkem Brázdou, pomník padlým ve světové válce. Slavnostní odhalení bylo 28.10. Byla započata stavba Sokolovny. V tomto roce zemřel řídící učitel Vincenc Adamec. 17.7. byla v obci velká povodeň. Byla schválená koncese Hugo Schalingerovi na provoz autobusu Oslavany – Tetčice.

1937 - 19.9. byla uskutečněna v Sokolovně, za účasti všech organizací a občanů bez rozdílu politického či náboženského, smuteční tryzna za zesnulého prvního československého prezidenta T.G.Masaryka. 28.10. v den státního svátku byla veřejná slavnost rozdělená do dvou částí. První část byl pietní akt u památníku padlých a druhá část byla v Sokolovně, kde po projevech a vystoupení pěveckého sboru, byla uložena do schránky plsť od Zborova s Pamětním listem.

1947 - Byl na Sokolovně pořádán první poválečný ples a to 5.1. Delegace obecní rady a žáci naší školy se zúčastnili slavnosti, kde byl přejmenován důl Kukla na důl Václava Noska, který byl oslavě přítomen.

V padochovské škole bylo založeno SRPŠ (Sdružení rodičů a přátel školy). Ve škole byla dvojtřídka 1. 2. a 3. školní rok 13 chlapců a 26 děvčat, 4 a 5 školní rok 19 chlapců a 13 děvčat.

1957 - v Padochově se vyskytl mor slepic. Byla založena Osvětová beseda v čele s Stanislavem Vidlákem. Sokol pořádá šibřinky pod názvem „Z pohádky do pohádky“.Ústřední postavou byla Šípková Růženka. V tomto roce rostlo mnoho hub.

1967 - byly dokončeny vozovky v Růžové ulici a Dřevákově. Byly zbourány domy č. 2 a č. 12, které uvolnily místo pro Dům služeb. Byla provedena přestavba zvoničky. Byla posunuta o 1,20m od silnice. V tomto roce byl založen oddíl házené.

1977 - 6.5. byla otevřena nová samoobsluha za 1.251,000,-Kč. Ve Žlíbku byly zbudovány 3 ochranné hráze.  Vedoucím pohostinství se stává František Slavík. V obci žije 695 lidí. V tomto roce zemřelo několik občanů, kteří se podíleli aktivně na činnosti v naší obci. Zemřela učitelka Božena Ctiborová, aktivní sportovec, činovník a kamarád Slávek Moos a „bavič“ Václav Žalud. Byl založen oddíl minikopané. V Sokolovně jsou hosty reprezentanti v gymnastice Pohludková a Janulidis.

1987 - rozpad házené. Není psaná kronika – nejsou záznamy.

1997 - Sokol pořádá sbírku na povodně. Bylo vybráno 10 300 Kč a plné auto hygienických potřeb. Vznikla druhá trampská skupina Haluza. Byla zahájená výstavba kanalizace větev A. Poslední den v roce byla odstřelena těžní věž Františka.

2007 - byla započata výstavba nových domů u Sokolovny a posledního domu v ulici k Václavce. V prvních dnech roku napadlo 25 cm sněhu. Firma DÜRR postavila druhou výrobní halu. Na 13. ročníku Trampské notě byl jako host ministr životního prostředí Libor Ambrozek a zpěvák Wabi Daněk. Před Během naděje bylo otevřeno nové dětské hřiště u Hospůdky. V září byla po doplnění údajů znovu slavnostně odhalena deska ZBOROV.

 

Hledat

Free Joomla templates by L.THEME