PADOCHOV

aneb "Padochov na drátě" jak říká Pavel Horynek

Nejčtěnější

Osobnosti TJ Sokol č.2

Vážený čtenáři, dnes Vám představím jednoho z nejlepších gymnastů naší TJ, cvičitele a dobrého člověka, kterého jsem znal prakticky až ke konci jeho života a stále jsem ve styku s jeho dcerou Ludmilou a její rodinou. Možná jste vy starší poznali, je to Antonín Pimpara.

Narodil se 29. července 1912 v Padochově. Jeho otec Antonín Pimpara byl horník ve Zbýšově. Měl tři sourozence - Františku, Karla a Ludmilu. Otec zemřel v době, kdy mu bylo devět let a maminka se musela starat o celou rodinu sama. Základní školu absolvoval v Padochově. Po jejím ukončení se v letech 1926 - 1929 vyučil v Ivančicích zámečníkem a do nástupu na vojenskou základní službu pracoval v České zbrojovce Brno. Vojenskou službu absolvoval v letech 1932 - 1934. Po jejím skončení pracoval až do roku 1946 jako zámečník při strojových opravách u Rosicko-báňské společnosti v elektrárně v Oslavanech. V roce 1946 se přestěhoval s rodinou do severočeského Chomutova.

 

   První fotka s manželkou, druhá při slavnostním otevření Sokolovny v Padochově v r. 1931.

V roce 1936 se oženil s Ludmilou Kadlecovou, rodačkou z Oslavan. Měli spolu dvě dcery - Ludmilu, která se narodila v Padochově a Janu, která se narodila v Chomutově. Od mládí byl zapojen v místní organizaci Sokol Padochov. Byl výborným cvičencem, o čemž svědčí dochovaná uznání: z mezisletových závodů v roce 1935, obecných závodů ve čtyřboji z roku 1938, ze župních závodů sokolské župy Jana Máchala v roce 1939 a 1940 - 3. místo mezi 96 závodníky. V jednotě Sokol Padochov pracoval také jako náčelník a cvičitel dorostu. V roce 1935 složil zkoušku jako pomahatel, v roce 1940 jako cvičitel. V práci v Sokole pokračoval i po přestěhování do Chomutova, kde se spolu se svojí manželkou Ludmilou zapojili jako cvičitelé starších žaček a žáků a funkcionáři v Sokole Chomutov.

  

   A. Pimpara - bradla a hrazda.

V době osvobozování republiky se zúčastnil partyzánských bojů jako člen partyzánské družiny Hybeš, za což obdržel čestné uznání s právem nosit odznak Československý partyzán.

 

    Voják.                                  Cvičitel na sokolovně s L. Kadlecem a M. Grossem.                                                                                                                  

 

Antonín Pimpara zemřel 29.června 1984 v Padochově.

Se souhlasem rodiny sestavil M. Růža - říjen 2014.

Hledat

Free Joomla templates by L.THEME