PADOCHOV

aneb "Padochov na drátě" jak říká Pavel Horynek

Co čas dal a vzal č. 27

V minulém čísle jsme si vzpomněli na kopanou a v dnešním dílu si zavzpomínáme na historii házené v Padochově. První družstvo vzniklo v r. 1940, kdy se hrála tzv. Česká házená. Na snímku vidíme úspěšné družstvo z roku 1945.


Zprava stojící mladík Ctibor Skýva, vedoucí Rudolf Kahl st., František Skýva, Josef Růžička, Sláva Kudláček, Ladislav Skýva, L. Plocek, uprostřed František Valach, klečící Zdeněk Ján, Luboš Kudláček, Vaverka. V poválečných letech družstvo zaniká.

V roce 1967, kdy naše reprezentační družstvo vyhrává titul MS, byl oddíl házené založen v Padochově z rozpadajícího mužstva Oslavan. A tak v březnu 1967 bylo zaregistrováno 25 členů oddílu a začalo se s poctivým tréninkem pod vedením hrajícího kapitána Františka Vacha a Josefa Špačka. V oddíle byli registrováni Moos Jaroslav, Kubeš Zdeněk, Aleš a Miloš Růžovi, Novotný Vlastimil, Karel Valach, Jaroslav Sojka, Karel Mareš, Václav Baďura, Milan a Ivan Stánský, Vladimír Žalud, Miroslav Nováček (po přestupu ze Zbýšova), Luboš Kudláček, Miroslav Řezáč, Ivan Pruša, František Vach, Adolf Škoda, Kotouč Josef ml., Tondl Ludvík, Albín Priehoda, Josef Aldorf, Petr Martínek, Antonín Vavřík a Bartoň z Rosic. Postupem času samozřejmě hráči odcházeli (většina z nich byli studenti) a nový přicházeli.

Toto je jedna z prvních fotek nového oddílu. Stojící zleva: Mareš, Stánský I., Stránský M., Novotný, Růža A., Kubeš, dole Moos, Valach, Škoda, Sojka.

Sezónu jsme zahájili již v tomto roce okresním přeborem (Hustopeče, Brno, Znojmo, M. Bránice, Ivančice, Adamov, Bučovice). Na podzim roku 1967 jsme se umístili na 8. místě. V roce 1970 jsme zakončili sezónu již na místě druhém se skórem 164 . 136 brankami. O rok později jsme skončili třetí a nyní se již hrál krajský přebor II. třídy. Veškeré dresy, sítě, míče a cestovné jsme si hradili z vlastních zdrojů, zejména sběrem železného šrotu. V roce 1972 dochází k přerušení činnosti tehdejšího Baníku Padochov na téměř 2 roky. V té době dojíždí K. Sigmund, J. Moos, Z. Vévoda a M. Růža hrát do sousedního Zbýšova. V roce 1974 přihlašuje J. Moos a M. Růža oddíl do nové soutěže. Soutěž probíhá se střídavými úspěchy do roku 1977, kdy na podzim umírá po těžké nemoci náš vedoucí, spoluhráč a především skvělý člověk Jaroslav Moos ve věku 31 let. V roce 1978 pořádáme první ročník Memoriálu J. Moose za účasti hráčů z Hodonína, Telnice, Zbýšova a N. Bránic.

Zleva: Kudláček, M. Růža, Sigmund, Pruša, Kyvíř, Dědek, Ryška, Kubeš a Babiš.
Soutěže i memoriály probíhají až do r. 1987, kdy pro nedostatek hráčů házená v Padochově končí. Její historii jsme si ještě 10 let připomínali vzájemnými zápasy se Zbýšovem v rámci Běhu. T. Foxe.

Sestavil M. Růža - únor 2020

 

Hledat

Free Joomla templates by L.THEME