PADOCHOV

aneb "Padochov na drátě" jak říká Pavel Horynek

Rozmarýnové hody 2010

Stalo se již tradicí, že konec prázdnin patří Rozmarýnovým hodům, které pořádá naše TJ Sokol Padochov. Letošní datum konání bylo - hlavně pro nás dříve narozené - památeční a to 21.8.2010. Jedinou invazi, kterou jsme ale zažili, byla invaze dobré nálady a starých tradic.

A ta byla rozhodně více než vítaná. Dlouhou dobu se přitom spekulovalo zda vůbec hody budou a kde, případně jak budou vypadat. Nás všechny, kteří je připravovali a s partou nadšených lidí secvičili a zařizovali dlouhé týdny dopředu, tohle v žádném případě nerozhodilo. Věřím, respektive vím, že to za všechnu tu námahu stálo a stojí. Výsledek jste mohli posoudit sami.

Přípravou letošních hodů se ujal první pár sl. Kateřina Přibylová a Pavel Ševčík ml. za asistence dalších párů sl. Evy Adamové - Jakuba Vévody, sl. Michaely Sigmundové - Martina Vévody, sl. Alexandry Lakotové - Martina Konečného, sl. Ivy Cunderové - Pavla Horinka, sl. Gabriely Hercové - Adolfa Koudelky, sl. Lenky Fiantové - Jakuba Mičky, Lucie Jánové - Michala Ondráka a sl. Ivy Křečkové - Vítěslava Koudelky. Na jejich výkon po celou dobu od nácviku, přes práci s májkou, přípravou průvodu až po vlastní sobotní hody bylo radost pohledět. Jsem rád, že tolik mladých má o hody a tradici s ní spojenou zájem. A že je to pěkná fuška, to můžu jen potvrdit. Jen představa celého dne v naškrobeném kroji a vysokých botách stojí za uznání. Kromě "dospěláků" jsme přivítali i několik malých krojaček a šohajů, kteří ozdobili celou akci.

Díky všudypřítomným fotografům máme spoustu fotek a v naší galerii si můžete postupně prohlédnout celý vývoj hodů a to od čistění "jámy", přes donesení a stavění máje, až po samotný průběh hodů. Hodový den jsme zahájili ráno v 8:00 hod, kdy po vyzdobení a úpravě krojů šli stárci a stárky za hudebního doprovodu harmonikářky Marušky Přibylové pozvat občany Havírny a Podlesí. Po projití dolního okraje vesnice se pak slavnostní průvod - teď už s doprovodem kapely Venkovanka, prošel celým Padochovem. Postupně jsme navštívili snad všechny domy v obci, kde krojované páry zvaly na návštěvu hodů. V ostrém srpnovém slunci to byl namáhavý výkon, Padochov je hodně do kopce a pokud jej máte projít, zas tak malá obec to není. Ještě štěstí, že občerstvovacích zastávek u příbytků stárků a stárek bylo tolik. Celou promenádu ještě okořenila zastávka před hospodou u Valešů, kde jsme odchytili slovenské nadšence na historických tříkolkách Velorex. Asi budou mít dlouho na co vzpomínat, i když na zábavu se zlákat nedali...

 

Vlastní hody pod májí začaly těsně po 17. hod. a to povolením od starosty města Víta Aldorfa a jeho zástupce. Po úvodním představení a tanečcích se rozběhla volná zábava. S pestřením programu byl opět únos nevěsty, která "zakotví" u nás v Padochově.

 

Co říci závěrem. Počasí super, ano mohla být třeba větší návštěvnost ("jen" 181 platících), ale mentalitu lidí již asi nezměníme, takže díky všem, co přišli. Budeme samozřejmě, jako každý rok, do budoucna uvažovat o další existenci těchto hodů, ale uděláme vše, aby tradice  zůstala zachována. V letošním roce se celkové náklady vyšplhaly na rekordních 46 146,- Kč. Přesto to stálo za to, aspoň doufám.

To, že to zatím funguje je mimo jiné zásluha i všech našich sponzorů: Asfalt Elast Padochov, Reál Garant Brno, Omnitech Tetčice, DÜRR ECOCLEAN Padochov, Strojírna Oslavany, Sklo Bureš Oslavany, Projekční činnost Ing. Šalplachta Praha, Pivovar Starobrno, Zdravotní středisko Oslavany, Poskytovatel internetu NET Oslavany, Stavební firma Ing. Ferulík Brno, Potaviny Padochov, Elektro Jaroslav Mach Ivančice, MUDr. Karel Padalík Boskovice, p. Vlasta Dvořáková - Padochov, p. Ševčík Pavel. st. Podlesí, p. Oldřich Tlustý Oslavany, p. Petra Procházková Oslavany, Ing. Jiří Peterka Padochov, Autobazar Horký Brno, Voda-plyn Ženatý Brno, Tipsport Oslavany a TJ Sokol Padochov. Technickou pomoc pak poskytli: Město Oslavany, RK Mont Padochov, Skupina ČEZ a paní Maruška Přibylová. Všem patří naše srdečné poděkování.

A Vás všechny zveme na rozmarýnové hody 2011. Přijďte se pobavit a podívat - a pokud chcete, můžete nám i trochu pomoci. Za hody, které nám v řadě okolních obcí mohou závidět, to snad stojí.

M. Růža

Malá poznámka od admina: Týden poté jsem měl možnost vidět hody v daleko větší a - proč to neříct - i bohatší obci. Kostýmy, spousta párů, spousta sponzorů, velká kapela. Přesto všechno byl rozdíl pro nás, co zažili padochovskou verzi, dost viditelný. Sebelépe zorganizovaný a zajištěný výtvor, pokud v něm není nadšení, a trocha srdce, nestojí za nic. Jsem rád, že padochovští tohle do hodů dávají. Držím palce a děkuji.

Bigbob

Kalendář akcí

srpen 2022
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Hledat

Přihlášení

Free Joomla templates by L.THEME