PADOCHOV

aneb "Padochov na drátě" jak říká Pavel Horynek

Cena hejtmana Jiřímu Šanderovi

Vyrůstali jsme na jedné ulici. Vyrostl z něho temperamentní mladý muž. Opravil dům, založil rodinu a v sedmadvaceti přišla zákeřná nemoc - zápal mozkových blan. Od té doby, i přes veškerou péči lékařů a rodiny, zůstal ochrnutý na celé tělo. Nohama pohne jen natolik, aby mohl usednou do invalidního vozíku, který ovládá jen několika mírně pohyblivými prsty levé ruky.

Když si chce zatelefonovat, někdo mu musí podržet telefon u ucha, když se chce napít, potřebuje někoho, kdo mu podrží sklenici u úst. Přesto na život nezanevřel a pomáhá svým spolubydlícím. Zvládne toho možná víc, než leckterý zdravý člověk. 

Ano to je sedmašedesátiletý Jiří Šandera z Padochova, který již čtyřiadvacet let žije v habrovanském ústavu pro tělesně postižené. Snaží se sobě i ostatním spolupacientům co nejvíce zpříjemnit život. Je hlavním mluvčím za klienty ústavu, celá léta organizuje kulturní, společenské a sportovní vyžití. Působí v Asociaci dystrofiků a pořádá psychorehabilitační kurzy. Rovněž pořádá šachové turnaje a počítačové kurzy. Tomu, než nějakou akci zabezpečí, trvá i půl roku od odeslání přihlášek až po objednání autobusu. Vše se snaží zařídit pomocí počítače, jenž ovládá pusou, pomocí speciálního náustku. Jeho nedávnými akcemi byla návštěva výstavy Zlato Inků na Špilberku, školení internetu pro postižené, nákupy v Brně, vystoupení siláka Železného Zekona, návštěva u zpěváka Ládi Kerndla, přebory v šachu a kuželkách a ozdravný pobyt v Hodoníně. Zajistit výlet pro vozíčkáře není snadný. Musí se brát ohledy na vozíčky, zajišťovat přenosné nájezdy. Málo které kulturní památky jsou bezbarierové a tak kolikrát navštíví jen přízemí. Už nyní má zajištěn program na tento rok. 

Aby mohl oslovit sponzory, založil občanské sdružení, protože jak říká: "Od státu nedostaneme na kulturu ani korunu, vše sháníme od sponzorů". V ústavu přibývá čím dál více pacientů s těžkým postižením a počet sestřiček zůstává stejný.  

  

Ústav sociální péče v Habrovanech navšívil počátkem února hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek, který se na místě seznámil s prostředím ústavu. Ocenil elán a osobní iniciativu Jiřího Šandery za za jeho neúnavnou práci ke zvyšování kvality života ostatních spolubydlících mu předal cenu hejtmana Jihomoravského kraje za rok 2009.

Jirko gratulujeme a přejeme Ti hodně elánu a zdaru při Tvé činnosti !!

 

Kalendář akcí

srpen 2022
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Hledat

Přihlášení

Free Joomla templates by L.THEME