PADOCHOV

aneb "Padochov na drátě" jak říká Pavel Horynek

Co čas dal a vzal č. 50 - Junák

29. června 1945 byla v Padochově založena nová mládežnická organizace Junák na svátek Petra a Pavla a to u Rybičkové skály pod Konvisem. Zde bylo také zvoleno první vedení. Vedoucí: Vladimír Kotouč (šestý zprava v táboře), zástupci – Vladimír Plocek, rádcové – Květoslav Hrůza, M. Krejčí a Zdeněk Mrázek, podrádci: Luděk Sigmund, Ivan Machulka a Ladislav Průša.

Celkový počet chlapců při založení bylo 25. Byly vytvořeny 3 družiny. Na svých schůzkách se učili junácké zákony, značky, smyčky a různé hry. Pořádali výlety do přírody jako na Ketkovský hrad, Templštýn. Byli ve Velkém Meziříčí, kde si prohlédli velké sklady zbraní a výzbroje, které zde zůstaly po Němcích. Odtud si přivezli torny, bandasky a hnědé košile. Chyběli jim pouze stany.

26. srpna udělali na Zadní skále velký táborák, při kterém pořádali soutěžní hry. Po krásných letních chvílích bylo se nutné připravit na zimu. Kde pokračovat v započaté činnosti? Obrací se s žádostí na MNV o pronájem v bývalé staré škole (dnes Ondrákovi), ale jejich žádost je zamítnuta. Přišla nabídka od Ing. Vagszö, jehož syn byl také v Junáku na postavení klubovny na jeho pozemku. Stavba byla povolena a tak 23. září 1945 byl proveden první výkop. Přes mnohé překážky dne 2. prosince otevírají svoji první klubovnu (foto 1). Dne 23. prosince se poprvé setkávají Junáci a Vlčata, aby se setkali u stolu, který se prohýbal pod tíží všelijakých dobrot a společně rozsvěcují Vánoční stromeček, pod kterým se ukrývají dárečky a to zejména knihy do jejich knihovny.

Jelikož klubovna nebyla patřičného vzhledu, vybavení a špatné dostupnosti přidělil MNV Junákům jednu místnost v bývalé škole (foto 2).

 

V roce 1947 si junáci vybudovali na Chvojnici svůj tábor, ve kterém prožili nádherné chvíle v krásném nedotčeném údolí při různých výpravách, hrách a soutěžích.

 

Bohužel přišel rok 1948 a z Junáka se začal tvořit Svazarm (Svaz pro spolupráci s armádou) a SSM (Socialistický svaz mládeže) a Junák v 1950 zaniká.

V roce 1968 se začaly obnovovat organizace, u kterých byla zakázaná činnost. Jednou z nich byl i Junák v Padochově. 25. dubna 1968 byla svolána informativní schůze bývalých členů Předseda Junáků bratr Jan Sokol (foto)

pozval zástupce z Ivančic br. Antonína Novotného a z Oslavan br. Hausera. Přítomni byli členové Moos Jaroslav, Václav Viskup, Jindřich Žalud, Milan Žalud, Antonín Endstrasser, František Franko, Julius Prášek, Otto Jedlička, Jan Kopeček, Vítězslav Štěrba a Miroslav Nováček. Tento den byl obnoven oddíl OLD Skauti. 17.10.1968 byla zvolena rada Endstrasser – vedoucí oddílu, Franko – Zástupce vedoucího, Prášek – vedoucí družstva Vlčata, Žalud – nástěnkář. 23.1.1969 se stali prvními členy Vlčat Zmrzlík Miroslav, Vařejka Josef, Jiří Fuňa, Janíček Miloš, Kotouč Jiří, Miroslav Moos, Kahl Vladimír, Libor Dědek, Fuňa Zdeněk, Ján Luděk a Zdeněk Janíček. Jejich vedoucím byl Julius Prášek – Tarzan. Následovali výlety na chatu do Čučic, bojové noční hry, soutěže zručnosti, kurzy „přežití“, nácvik sebeobrany atd.

Poslední zápis je z 15.4.1970, kdy se sešli již pouze 4 členové a po nezdařeném výletu na Balinku, kde byli vykázáni místním stranickým funkcionářem jejich činnost znovu končí. Na posledním listě je obrázek namalovaný Mirkem Nováčkem.

Sestavil M. Růža – březen 2022

Hledat

Free Joomla templates by L.THEME