PADOCHOV

aneb "Padochov na drátě" jak říká Pavel Horynek

Nejčtěnější

Co čas dal a vzal č. 40 - Dům Služeb - klub důchodců

Na návsi v pozadí při rekonstrukci skladu zakoupené od Rosické báňské společnosti na hasičskou zbrojnici v r. 1910, kde jak vidíme v pozadí, stojí budova č. 36 vesnického potravinářského spolku VZÁJEMNOST – VČELA (založená kolem r. 1900) s vchodem uprostřed boční strany směrem k hasičce. Zřejmě již těžko kdo si pamatuje, kdy tato budova vznikla a jejího původního majitele. Kronika obce se začala psát až od r. 1923 a v obecních knihách dochovaných od r. 1889 psaných tehdejším starostou p. Hugo Schöffelem se o předchozích majitelích nepíše. Je však známo, že předtím se obchod jmenoval ŠTĚSTÍ. Posledním soukromým prodejcem byl zřejmě p. Hynek Zima. Ten zde pracoval ještě po založení Jednoty. Po něm byl vedoucím pan Jindřich Hošek z Neslovic, který měl v budově byt.

 

Jisté je, že se v r. 1964 obchod rekonstruoval, jeho byt byl odbourán a nová přístavba ve spodní části složí dodnes. Horní část se předělala nejprve na obchod Smíšené zboží a později na samoobsluhu.

 

V roce 1978 po dokončení nové samoobsluhy byl zde zbudován Klub důchodců, kde se scházeli téměř každý den babičky a dědové k barevnému televizoru, k různým přednáškám, promítáním diaprojektoru a hudebním vystoupením a pod vedením pana Jančára byly pořádané i zájezdy. Bohužel k vysokému stáří občanů a úmrtím členů zájem opadal a postupem času se místnost rozdělila na klubovnu FEMINA, odkud se vysílalo i hlášení místního výboru, a důchodový klub se zmenšil. Klub Femina byl velmi tvořivý. Učil mladé vařit, péct cukroví, ušít si doplňky k odívání. Klub uspořádal mnoho výstav svých výrobků nejen v klubu, ale i pro široké okolí v Sokolovně. Oblíbené byly i vzdělávací zájezdy.

 

Po rozpadnutí Klubu důchodců byla místnost pronajata k prodejním účelům. Jedna z dlouhodobých nájemkyň byla paní Z. G. s různým zbožím, především textilem. Musím podotknout, že je také kronikářka Padochova. Vzhledem i k svému zdraví a zavedením EET zanechala od r. 2018 svoji podnikatelskou činnost.

 

Poslední využití této části budovy patřilo vytvoření Komunitního centra pod vedením Z. F., která se zde se svými kamarádkami a dětmi snažila o komunikaci s dětmi i dospělými a to formou tvorby a soutěžemi i s kulturními akcemi jako Den země.

Tím se prozatím uzavírá tato kapitola a bude a možná už začala celková rekonstrukce budovy od střechy až po odizolování. Věřím, že po ukončení bude budova opět sloužit jako kadeřnictví, masážní salon, klubovna, zázemí TS Oslavany i jiným účelům.

Sestavil M. Růža – únor 2020

Hledat

Free Joomla templates by L.THEME