PADOCHOV

aneb "Padochov na drátě" jak říká Pavel Horynek

Nejčtěnější

Co čas dal a vzal č.14

V dnešním dílu se dostaneme do prostoru před bývalou školou, obecním úřadem, radnicí a MNV (Místním národním výborem). Již v roce 1919 rozhodlo zastupitelstvo obce o zbudování památníku obětem I. Světové války.

K realizaci této myšlenky došlo až v roce 1927. Zakázku za 2 500,- Kč dostal místní kameník ve výslužbě pan Hynek Brázda, který z pískovce z lomu Přední skály vytvořil tento pomník. Na něm byla umístěna bronzová tabule se jmény. Po stranách pomníku byly vysázeny dvě lípy. Čtyři betonové sloupky s řetězy věnoval nadinspektor Ing. Karlík. 28. října 1927 byl ku příležitosti odhalení pomníku uspořádán koncert hornické kapely u hasičské zbrojnice. Odtud šel slavnostní průvod před Obecní úřad, kde po vystoupení žáků místní školy a slavnostním projevu, došlo k odhalení památníku za zvuku státní hymny.

 

Na snímku s roku 1946 vidíme umístnění pomníku, který se nacházel v prostorách před schody do Obecního úřadu. Zde se odehrávaly veškeré oslavy spojené se vznikem republiky. Tento snímek pochází z 28. října 1946, kdy na tento památník byla umístěna pamětní deska obětem II. Světové války. Desku se jmény Karel Vrbas, Antonín Nekuža, Václav Pazderka, František Beránek, Josef Nováček, Ladislav Adam vyrobil pan František Cypris.

V roce 1953 při rozšiřování křižovatky na Ivančice a Neslovice došlo, jak již jsem se zmínil v 11. díle, k přemístění památníku obětem II. Světové války, do prostoru nově zbudovaného parku před radnicí, v místech posledního doškového domu pana Viléma Klímy. Jak vidíte na snímku z roku 1954, byl přemístěn i památník I. Světové války. Zednické práce a podezdívky provedl pan Josef Hlaváček. Na dalším snímku vidíme v pozdější době výstavbu Domu služeb, který se nachází v těsné blízkosti parku.

Na posledních snímcích vidíme dnešní podobu obou památníků. Je dobře, že i v dnešní době nezapomínáme na ty, kteří položili životy pro tuto zem, pro nás i budoucí generace.

Sestavil M. Růža listopad 2018

Hledat

Free Joomla templates by L.THEME