PADOCHOV

aneb "Padochov na drátě" jak říká Pavel Horynek

Nejčtěnější

Co čas vzal a dal č.11

Na dnešních dvou prvních snímcích se vrátíme do roku 1947 do prostoru na křižovatku k Neslovicím. Zde byli pochováni vojáci Rudé armády, kteří padli v posledních dnech II. Světové války v okolí Padochova.

 

Byl to gardový vojín Konončuk Matvěj Avramovič (50 let), gardový staršina Sevělov Fedor Ivanovič (32 let), gardový poručík Soin Štěpán Sergejevič (30 let) a gardový vojín Běgov Rachman (19 let). Na snímcích při 2. výročí osvobození se zde zastavil průvod obcí, byly položeny kytice k pomníku a přednesen slavnostní projev. Průvod potom pokračoval na Sokolovnu, kde bylo vystoupení dětí a sokolského pěveckého sboru. Na druhém snímku před domem Jana Vespalce jsou zachyceni při slavnostním projevu farář Doseděl, jugoslávský partyzán Kuča a p. Stanislav Vidlák.

  

Sovětští vojáci byli později exhumováni a jejich ostatky uloženy u památníku v Ořechově. V roce 1953 byl pomník vojáků RA přemístěn před budovu Národního výboru na místo po zbouraném domě č.13 p. Viléma Klímy. Na spodních snímcích vidíme současný stav u křižovatky na Neslovice. Stojí zde pouze pomníček z roku 1868 věnovaný manžely Janem (byl starostou obce) a Antonií Poppovými s nápisem: Ke cti a slávě Boží.

Růža M. - červen 2018

Hledat

Free Joomla templates by L.THEME