Co čas dal a vzal

Co čas dal a vzal č.23

„KULATÝ PÁNBÍČEK“ (též uváděn jako „Kulatý“ Kristus Pán, boží muka na „vanecké cestě“ u Padochova)
Letos uplynulo již 213 let od vybudování zajímavé sakrální, empírově pojaté, kamenné boží muky, u tzv. „vanecké cesty“, mezi Padochovem a Ivančicemi (cesty  lemované starými lípami).

Číst dál...

Co čas dal a vzal č.22

Při pohledu na dnešní snímky si zavzpomínáme na lanovou dráhu - lanovku ze Zbýšova do Oslavan.

Číst dál...

Co čas dal a vzal č.21

V dnešním „poohlédnutí“ se vrátíme do roku 1950. 20. května tohoto roku vzniká v kanceláři MNV (Místní národní výbor) přípravný výbor JZD (Jednotné zemědělské družstvo).

Číst dál...

Co čas dal a vzal č.20

V roce 1945 podala správa školy spolu s MNV žádost o zřízení Mateřské školy v Padochově. Ministerstvo školství této žádosti vyhovělo dekretem z 1. 10. 1945 a souhlasilo s otevřením MŠ od doby, kdy bude ustanovena učitelka.

Číst dál...

Co čas dal a vzal č.19

Na začátku dnešního článku se vrátíme do roku 1910. V tomto roce členové Dobrovolného sboru hasičského přestavěli budovu, která patřila k šachtě Mašinka, na hasičské skladiště.

Číst dál...

Co čas dal a vzal č.18

ŠURYNKA – 100 let od této události.
Kousek za posledním domkem, směrem k Václavce, je na okraji lesa deska, která připomíná vraždu matky.

Číst dál...

Co čas dal a vzal č.17

V dnešním malém zastavení se podíváme na budovy kolem silnice, před bývalou radnicí směrem k Františce.

Číst dál...

Co čas dal a vzal č.16

Na úvodním snímku vidíme dnešní podobu domu č. 8. v Padochově, která patří v současné době manželům Ženatým, kteří ho zakoupili v květnu 1989.

Číst dál...

Co čas dal a vzal č.15

V minulém článku jsme si připomněli historii obecního parku s památníky osvobození. V dnešním díle se posuneme o 10 metrů vpravo a připomeneme si osud budovy č. 42.

Číst dál...

Co čas dal a vzal č.14

V dnešním dílu se dostaneme do prostoru před bývalou školou, obecním úřadem, radnicí a MNV (Místním národním výborem). Již v roce 1919 rozhodlo zastupitelstvo obce o zbudování památníku obětem I. Světové války.

Číst dál...