Co čas dal a vzal

Co čas vzal a dal č.13

V dnešním díle se vrátíme snímkem do roku 1886, do blízkosti dnešní padochovské Sokolovny zvaného Přední skála. V tomto místě byl kolem roku 1800 založen panem Františkem Žemličkou (syn kameníka a domkáře Antonína Žemličky) pískovcový lom, který nesl jeho jméno až do II. Světové války.

Číst dál...

Co čas dal a vzal č.12

V jednom z čísel časopisu Okno, který vydává Městský úřad v Oslavanech napsala p. Alena Urbánková z Havířova pěkný článek o padochovském Žlíbku. Tato kdysi chlouba obecního úřadu má dlouhou historii.

Číst dál...

Co čas vzal a dal č.11

Na dnešních dvou prvních snímcích se vrátíme do roku 1947 do prostoru na křižovatku k Neslovicím. Zde byli pochováni vojáci Rudé armády, kteří padli v posledních dnech II. Světové války v okolí Padochova.

Číst dál...

Co čas vzal a dal

Na dnešních snímcích si připomeneme Důl Františka v Padochově. Tento důl byl založen v roce 1848 bratry Kleinovými, Löhnerem a Petříčkem. Dne 8.6.1860 došlo zde k výbuchu plynů a zahynulo 53 havířů.

Číst dál...

Co čas dal a vzal č. 9

Kdo znal naše původní stránky ví, že jsem psal o historii a současnosti Padochova. Ten, kdo to nezná, může si tyto články prohlédnout v sekci Archív starého webu. Nyní se pokusím navázat dalším a to devátým dílem.

Číst dál...

Co čas dal a vzal č. 8

Pohledem na prvním snímku se dostaneme do roku 1957. Holá stráň před Přední skálou s osamoceným stromem uprostřed a v pozadí důl Václav Nosek (do r. 1947 důl Kukla).

Číst dál...

Padochov - Běh naděje 2010

Letos je to už 11 let co ve spolupráci s městem Oslavany pořádá naše TJ Běh Naděje. Tahle akce nahradila velmi populární Běh Terryho Foxe, jehož tradice se táhla moderní společností přes tři desítky let. Padochov se hrdě hlásí mezi několik míst po celé České republice, kde tahle tradice nebyla od počátku nikdy přerušena.

Číst dál...

Co čas dal a vzal č. 6. - Hospoda U Valešů

Nyní se v tomto miniseriálu podíváme do historie snad nejvýznamnějšího domu na návsi v Padochově, který v současné době vlastní pánové Jaroslav a Jiří Valeš. Ano, zahloubáme v historii nejstarší hospody v Padochově, stavěné ještě poctivě v době, kdy neexistovaly lednice, takže s poctivým ledařským sklepem. Možná proto tam to pivo chutná všem už tak dlouho.

Číst dál...

Co čas dal a vzal č. 5 - Sokolovna

Není v Padochově významnější budovy, než je Sokolovna. To ví všichni, co trsají na hodech, plesech či zavítají jen do hospůdky. Dovolím si Vám napsat v krátkosti o historii této budovy, která byla slavnostně otevřena 12.7.1931, to znamená, že v příštím roce si připomeneme 80. výročí této události.

Číst dál...

Co čas dal a vzal č. 4 - Náves

Jistě většina čtenářů pozná na tomto snímku domy na návsi v Padochově. Na levé straně je v současnosti Dům sociální péče s obchůdkem textilu, novin a časopisů v pronájmu paní Grégrové.

Číst dál...